Podkładki stożkowe przypominają bardziej zwykłe podkładki płaskie niż podkładki sprężyste. Porównując podkładki stożkowe i sprężynowe zauważalne są od razu różnice w wielkości – podkładki stożkowe są mniejsze a co się z tym wiąże pozwalają zaoszczędzić miejsce (mniejsza jest także długość śruby dwustronnej lub pręta gwintowanego typu studbolt) podczas formowania połączenia śrubowego. Niewątpliwą jednak korzyścią wynikającą z zastosowania podkładek stożkowych jest ich większa wytrzymałość na przenoszone obciążenia.

 

Decydując się na zastosowanie podkładek stożkowych warto zainteresować się parametrami pracy oraz materiałami wykorzystywanymi do produkcji podkładek. Znajomość zagadnień związanych z charakterystyką pracy podkładki takimi jak chociażby sztywność będą mogli Państwo prawidłowo skonfigurować połączenie śrubowe.

 

Jeśli będą Państwo potrzebowali dodatkowych informacji na temat podkładek stożkowych oraz ich doboru wówczas zapraszamy do składania zapytań ofertowych z uwzględnieniem parametrów roboczych danej instalacji rurociągowej. Służymy także radą przy doborze materiałów na śruby dwustronne i pręty gwintowane typu studbolt.

Podkładki stożkowe w połączeniach śrubowych

 

Podkładki stożkowe do połączeń kołnierzowych różnią się w sposób znaczący od typowych podkładek sprężystych wykorzystywanych standardowo do połączeń. Na pierwszy rzut oka podkładki stożkowe przypominają raczej podkładki płaskie, jednak kiedy się im przyjrzeć bez większego trudu dostrzec można charakterystyczną miseczkę – wgłębienie, które jest w przypadku podkładek stożkowych najistotniejszym elementem, ponieważ o jej krawędź opiera się śruba i to właśnie ten element podkładki odpowiada za amortyzację powstających naprężeń. Podkładki stożkowe sprawdzają się przede wszystkim w instalacjach, które wymagają amortyzacji dużych sił przy niewielkich możliwościach przemieszczeń połączenia pracującego układu. Dopuszczalne obciążenie można dodatkowo zwiększyć poprzez zastosowanie podkładek jako zespołów sprężających. W takim przypadku podkładki układa się w sposób szeregowy lub równoległy.

 

Podkładki sprężyste opisują cztery podstawowe wymiary:

 

D – średnica zewnętrzna podkładki

 

d – średnica wewnętrzna podkładki

 

t – grubość materiału

 

h – możliwe odchylenie / ugięcie

 

Zastosowanie podkładek stożkowych pozwala na:

 

-oszczędność miejsca (podkładki stożkowe są relatywnie mniejsze od typowych podkładek sprężystych o tej samej średnicy)

 

- znacząco przedłużają żywotność połączeń śrubowych

 

- mogą być stosowane łącznie z podkładkami sprężystymi

 

- charakteryzują się dużą wszechstronnością, która wynika z możliwości ułożenia podkładek w sposób szeregowy lub równoległy

 

- podkładki stożkowe zwiększają niezawodność maszyn i urządzeń w których są instalowane

 

- znacząco obniżają prawdopodobieństwo zerwania śrub dwustronnych / studbolt

 

- zastosowane w maszynach pracujących na łożyskach kulkowych zwiększają precyzję pozycjonowania łożysk

 

- zmniejszają wpływ rozszerzalności temperaturowej materiałów na trwałość połączeń śrubowych (instalacje kriogeniczne)

 

- konstrukcja podkładek stożkowych sprawia, że są one same w sobie tłumikami drgań

 

- przenoszą obciążenia równomiernie

 

- amortyzują wstrząsy i drgania

Jeśli będą Państwo poszukiwali dodatkowych informacji na temat podkładek stożkowych lub będą Państwo nietypowej podkładki wówczas zapraszamy do kontaktu, z całą pewnością znajdziemy rozwiązanie spełniające Państwa oczekiwania.